طراحی سیستم های تبرید و تهویه سرمایشی

طراحی سیستم های تهویه و تبرید سرمایشی

طراحی سیسم خنک‌کننده یک موضوع پراهمیت است. که اگر درست صورت نپذیرد جبران آن شامل صرف زمان و هزینه‌ای هنگفت و گزافی می‌شود. به‌طور مثال برای ساختمان، دستگاه تزریق پلاستیک و یا خنک‌کننده تابلو برق اگر محاسبات به‌صورت اصولی و درست انجام نپذیرد و ساختمان یا دستگاه دچار کمبود ظرفیت سرمایشی یا مشکلات طراحی شود، تمام ساکنان و بهره‌برداران و کاربران دچار مشکل می‌شوند و ساختمان یا سیستم عملاً بی‌استفاده می‌شود حال برای افزایش ظرفیت سرمایشی مشکلات متعددی پیش رو است مانند اصلاح پمپ، فضای ناکافی، برق مورد نیاز و سایر موارد.

همچنین برای دستگاه‌های صنعتی نیز مشکلات مشابهی رقم می‌خورد و اگر به صورت صحیح طراحی صورت نپذیرفته باشد چیلر یا دستگاه ایجاد کننده بار برودتی آسیب می ببیند و همچنین نتیجه مطلوب حاصل نمی‌گرد. طراحی سیستم تهویه و تبرید نیازمند محاسبه دقت بار برودت و ظرفیت سرمایشی موردنیاز است و همچنین در نظر گرفتن شرایط کارکرد دستگاه در محل انجام پروژه که بسیار حائز اهمیت است. علم برودت و نحوه محاسبه ظرفیت برودتی یا تن تبرید واقعی موردنیاز باید با توجه به موارد زیادی محاسبه گردد؛ که برخی از آن‌ها عبارت‌اند میزان ارتقاع از سطح دریا، شرایط محیطی مانند آب‌وهوا، میزان رسوب‌گذاری، نوع لوله‌کشی، ظرفیت گرمایی ویژه ماده واسط…که همگی بر انتخاب ظرفیت سرمایشی و انتخاب تجهیزات سرمایشی تأثیرگذار است.

 حال با توجه به موضوعات مختلف بعد از تعیین  ظرفیت  باید نوع سیستم موردنیاز موردبررسی قرار گردد

که ترجیحاً  از سیستم هایی استفاده شود که مصرف انرژی کمتر، صدا و لرزش کمتر  داشته باشند در نظر گرفته شود که دارای مقاومت  بیشتری در مقابل شوک‌های حرارتی داشته باشد و تعمیرات نگهداری آن‌ها متناسب با محل و کاربری پروژه باشند. در نظر گرفتن تابلو برق هوشمند یا ساده برای صنایع مختلف که هرکدام باید دارای دلیل و منطق موردنیاز پروژه باشد. محصولات هیگر دارای طیف وسیعی از سیستم‌های خنک‌کننده است و قابلیت سفارش سازی بر اساس نیاز مشتری و  پروژه  وجود دارد. همچنین این امکان وجود دارد که به‌عنوان طراح نیز در کنار مشتریان حضورداشته باشیم و طراحی قابل دفاع، مهندسی و ایمنی را انجام دهیم.