کویل با لوله 3/8 اینچ

کویل + کویل اواپراتور، کویل آبی+ پوشش ضد اسیدی و مناسب محیط های آلوده

تنوع کویل های هیگر در ساخت:

کویل های هیگر در با توجه به نیاز سیتم ها طراحی و تولید میگردند.

در هیگر امکان تولید کویل های مختلفی موجود است. کویل های ساخت هیگر همگی پس از ساخت تحت فشار 500psi تست ازت قرار می گیرند. در ساخت کویل ها از لوله مسی با ضخامت مناسب استفاده می‌گردد. برای لحیم U ها از سیم جوش نفقره درصد بالا و متناسب با نیاز مبدل استفاده می‌گردد. انجام عمل لحیم با توجه به استاندارد‌های روز دنیا صورت می‌پذیرد. ماشین آلات ساخت کویل از قبیل لوله خم کن، فین پرس، اکسپندر و CNC و دیگر دستگاه ها همگی از بروز‌ترین دستگاه های تولید کویل در دنیا است. با توجه به موارد ذکر شده امکان بازدید از کارخانه جهت بازدید از خط تولید مبدل های حرارتی نیز فراهم است.
کویل از لحاظ سایز لوله مورد استفاده در هیگر به ۴ دسته زیر تقسیم می شوند:

1-کویل با لوله 3/8 اینچ:

کویل با لوله 3/8 اینچ  مصارف گوناگون دارد، به طور مثال امکان استفاده این کویل ها با طراحی مناسب در انواع فن کویل، کندانسور، اواپراتور، هواساز و درای کولر و مبدل های بخار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این کویل های با لوله مسی و با فین‌های آلومنیومی ساخته می شوند و در صورت نیاز و سفارش امکان ساخت کویل با فین مسی نیز امکان پذیر است.
در ساخت کویل ها موارد مختلفی جهت افزایش راندمان و بهره وری وجود دارد. در کندانسور ها برای بالاتر بردن سطح تماس مبرد کندانسور با محیط لوله و افزایش میزان انتقال حرارت از لوله های مسی داخل شیاردار استفاده می گردد.
کویل های 3/8 اینچ با تراکم فین 14fpi الی 7fpi تولید میگردند.
کویل های 3/8 اینچ با سه نوع آرایش که هردو مثلثی شکل هستند تولید می‌گردند، تفاوت این سه آرایش در فاصله قرار گیری لوله ها از یکدیگر است که در تصویر زیر به ان اشاره شده است.
فین های بکارگرفته شده در کویل های 3/8 اینچ دارای موج‌های سینوسی و لبه های کنگره‌ای است، همچنین چاک هایی در بخش سطحی فین وجود دارد که باعث افزایش میزان برخورد هوای عبوری از سطح کویل را ایجاد میکند و سبب افزایش میزان انتقال حرارت را می دهد.
هر کدام از این آرایش‌ها متناسب با نیاز سیستم مد نظر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کندانسور چیلرهای سری هرکول،ریما، فلورا، هارمونیا ، زئوس و همچنین کندانسور روفتاپ پکیج ها و فن کویل های هیگر از کویل با لوله 3/8 اینچ استفاده گردیده است.

2-کویل با لوله 5/16 اینچ:

کویل با لوله 5/16 اینچ بیشتر در کندانسور های سیکل تبریدهای کوچک مانند داکت اسپلیت، بستنی سازها، کولر قطار، کولر اتوبوس و کندانسینگ یونیت ها به کار می‌رود. البته امکان استفاده از این کویل ها در انواع سیستم های تبرید، تهویه و موارد دیگر امکان پذیر است.
این کویل های با لوله مسی و با فین‌های آلومنیومی ساخته می شوند و در صورت نیاز و سفارش امکان ساخت کویل با فین مسی نیز امکان پذیر است.
نوع چیدمان لوله در کویل های 5/16 اینچ به صورت مثلثی است تا سبب شود هوای عبوری از کویل با سطح کویل تبادل حرارت بالاتری نسبت به چیدمان مستطیلی داشته باشند.
کویل های 5/16 اینچ با تراکم فین‌ 16fpi الی 10fpi امکان ساخت دارند.

3-کویل با لوله 1/2 اینچ:

کویل با لوله 1/2 اینچ بسیار مناسب برای اواپراتور های سردخانه‌ای، کویل آب هواساز، اوبل کولر، درای کولر و مبدل های بخار است.
در برخی از هواساز های شرکت های مطرح دنیا مانند TRANE, GREEN, HITACHI, CARRIER, BOORAN, DAIKIN, ARIATAHVIEH, AIRTECNIC و … از کویل های 1/2 اینچ در هواساز ها و سیستم هایی که نیاز به کویل آبی دارند استفاده می‌کنند.

4-کویل با لوله 5/8 اینچ:

کویل با لوله 5/8 اینچ کمترین افت فشار سیال داخل لوله مبدل را ایجاد می کند. همچنین با توجه به ارایش و فاصله زیاد 5.5 سانتی متر مرکز تا مرکز فین های تولیدی باعث می‌شود تا از این کویل ها در اواپراتور های سردخانه‌ای و بخصوص اواپراتور‌های تونل انجماد بسیار استفاده شود.
همچنین در زمانی که کمپرسورهای اسکرو نیاز به اویل کولر دارند یکی از بهترین گزینه های ساخت کویل مبدل های اویل کولر انتخاب کویل 5/8 اینچ است. با توجه به میزان کم افت فشار و میزان فاصله مرکز تا مرکز لوله ها از یکدیگر اولین پیشنهاد برای ساخت اویل کولر کویل های 5/8 اینچ می‌باشد.
از کویل های 5/8 اینچ در دستگاه های کهاب (نقطیر بنزین)، درای کولر‌ها، هواسازهای صنعتی و مسکونی، اواپراتور‌‌های سیستم های زیر صفری استفاده ‌می‌کنند.

کویل کندانسور هوا خنک و پوشش های ضد خوردگی

کندانسور سیکل برودت تراکمی یکی از اجزای اصلی و مهم سیکل به شماره می‌رود، در بسیاری از مواقع در سیستم‌های هوا خنک به دلیل قرار گرفتن کندانسور در محیط‌هایی که باعث پوسیدگی یا گرفتگی کویل کندانسور می‌شود این عضو سیستم تراکمی و دچار مشکل می‌شود. راهکارهای متفاوتی به این منظور قابل‌ارائه و استفاده است که بعضی از آن‌ها در زیر شرح می‌دهیم
در صنایع پتروشیمی، مناطق گوگردی، شرکت های لبنیاتی و به طور کلی مناطقی که دارای شرایط اسیدی و خورندگی فلزات دارند باید از پوشش های ضد اسیدی برای بالا بردن طول عمر مبدل های حرارتی استفاده نماییم.

1 استفاده از فین‌های آلومینیومی لاک دار (هیدرو فیلک):

کویل
این فین‌ها که با فویل آلومینیوم لاک دار تولید می‌شود یا دورنگ آبی و طلایی مورداستفاده قرار می‌گیرند که صفت BLUEFIN یا GOLD FIN به آن‌ها داد می‌شود فین‌های هیدروفلیک چند خاصیت‌دارند که به ضد گردو غبا رو ضد رطوبت آن‌ها اشاره می‌کنیم
این فین‌ها در مقایسه یا فین‌های ساده گردوغبار کمتری را به خود جذب می‌کنند که باعث می‌شود طول عمر بالاتری نسبت به فین‌های ساده داشته باشند و همچنین رطوبت و آب بر روی آن‌ها نسبت به دیگر فین هیدرو فلیک برای مناطق شرجی و رطوبتی بسیار مناسب است

2 کویل با پوشش هرسایت (heresite)

هرسایت محصول کشور آمریکا است و متأسفانه به‌ندرت در ایران یافت می‌شود، اما این پوشش یکی از عالی‌ترین پوشش‌های ضد خوردگی و ضدپوسیدگی کویل و مبدل‌ها حرارتی است. این پوشش به صورتی است که بعد از ساخت کویل صورت می‌پذیرد و کل اجزای کویل را در برمی‌گیرد و تمامی قسمت‌های آن زیرپوشش قرار می‌گیرد و طبق مطالعات سازمان NACE International طول عمر کویل در شرایط یکسان را تا 3 برابر افزایش می‌دهد

3 کویل با پوشش بلی گلد (BLAY GOLD)

کویل با پوشش ضد خوردگی
لوله مسی
بلی گلد محصول شرکتی با ملیت هلندی است و خواص مشابه پوششش هر سایت را دارد این محصول خوشبختانه در ایران وجودارد و قابلیت استفاده برای کویل هایی که در مناطق یا شرایط سخت ازلحاظ خوردگی وجود دارد را امکان‌پذیر کرد است. قیمت این پوشش بسیار بالا و شرایط تولید با کویل باید به‌صورت کامل دروان حاوی این پوشش غوطه‌ور شود.لازم له ذکراست که از انتقال حرارت کویل را کاهش می‌دهند که این موضوع در طراحی‌ها باید لحاظ گردد.

نکات فنی که باعث افزایش راندمان کوئل ها می شود:

1- ضخامت لوله: ضخامت لوله ها باید مناسب انتخاب شود.کاهش ضخامت لوله ها باعث نازک شدن لوله و سوراخ شدن آن می شود و افزایش بیش ازحد ضخامت لوله باعث کاهش تبادل حرارت بین گاز با فین آلومینیومی می شود.
2- نوع لوله:لوله ها به دو صورت ساده و اینرگروو تولید می شوند.استفاده از لوله اینرگروو در ساخت کویل ها باعث ایجاد جریان آشفته و افزایش نرخ تبادل گاز با لوله مسی خواهد شد .
3- آرایش لوله: آرایش لوله به دو نوع مربعی و مثلثی می باشد . در آرایش مثلثی راندمان کوئل بالاتر رفته و از ایجاد جریان لایه ای جلوگیری می کند.
4- فین پنجره ای در این نوع از فین  با برش های عرضی روی آن راندمان بسیار بالاتر رفته و جریان فوق آشفته در بین ضخامت فین ایجاد می شود و اصطکاک بین هوا و فین به بالاترین مقدار خود می رسد.
5- کنگره های ورودی و خروجی:این کنگره ها باعث اغتشاش جریان ورودی کویل شده و جریان لایه ای ورودی را برهم می زند .
6- اکسپند کردن لوله های کویل:اکسپند مناسب لوله ها باعث افزایش تبادل حرارت بین لوله مسی و فین شده و راندمان دستگاه را بالاتر می برد، اکسپند نا مناسب و لق زدن فین ها روی لوله مسی، تا  % 50 از راندمان دستگاه کم می کند.

محاسبات و جمع بندی:


محاسبات ظرفیت مورد نظر یک مبدل حرارتی نرم افزار های مطرح و بین المللی استفاده می‌گردد. یکی از مطرح ترین نرم افزار های دنیا UNILAB است. که برای استفاده از آن باید اکانت آن را خریداری نمود، همچنین نرم افزار های مطرح دیگری وجود دارند که به صورت رایگان می‌توان از آنها استفاده نمود.
کویل به صورت کلی دارای تونع زیادی است. در انتخاب یک کویل باید موارد مختلف مانند میزان فشار داخل مبدل، شرایط کاری مبدل و میزان هزینه مد نظر برای سیستم. شما می‌توانید برای مشاوره در ساخت و انتخاب مبدل حرارتی سیستم مد نظر خود با کارشنسان هیگر در تماس باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.